Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak są rozliczane transakcje trójstronne

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

Krajowy podatnik, który nabywa towary od kontrahenta z innego państwa UE, a następnie sprzedaje je trzeciemu odbiorcy (również ze Wspólnoty), ma ograniczone obowiązki wobec fiskusa związane z tą operacją.

  • Spółka Omega prowadzi działalność w zakresie dystrybucji części zamiennych i środków eksploatacji samochodów osobowych oraz pojazdów ciężarowych. Spółka ma centralę w Polsce oraz spółki córki na Litwie, Łotwie i w Estonii. Omega dokonuje centralnych zakupów w Niemczech i Czechach (kupując duże partie towarów, uzyskuje wyższe rabaty). W zależności od rodzaju transakcji towary są bezpośrednio wysyłane przez kontrahenta z Niemiec lub Czech do ostatecznego odbiorcy (do spółki córki w państwach nadbałtyckich) lub przywożone do Polski, a transportem towarów zajmuje się Omega. Czy tak opisaną transakcję można uznać za wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną (WTT)? Jeżeli tak, to jakie są jej skutki podatkowe i jakie wiążą się z nią obowiązki sprawozdawcze? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną (WTT) jest transakcja, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  • trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament