Zwolniony z aresztu ma tydzień na odzyskanie posady
DOKUMENTY. Pracodawca musi ponownie przyjąć na etat pracownika, wobec którego sąd umorzył postępowanie karne z uwagi na brak znamion przestępstwa, jeśli zgłosi on gotowość do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia.
Podwładny, którego umowa wygasła z powodu tymczasowego aresztowania trwającego dłużej niż 3 miesiące (art. 66 § 1 k.p.), zgłosił swój powrót do pracy. Przedłożył prawomocne orzeczenie o umorzeniu wobec niego postępowania karnego z uwagi na brak znamion przestępstwa. Szef uważa, że reaktywacja jego stosunku pracy negatywnie wpłynie na wizerunek firmy. Dlatego zamierza odmówić współpracy. Czy możemy tak zrobić? – pyta czytelniczka.
Pracodawca ma taką możliwość pod warunkiem, że zwolniony z własnej winy zbyt późno zgłosi swój zamiar powrotu do pracy i gotowość do wykonywania obowiązków. Rozważmy kilka opcji.
I WARIANT
Pracownik przedłożył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta