Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sąd boi się dyktafonu

22 stycznia 2014 | Rzecz o prawie | Łukasz Piebiak

Czy rzeczywiście wolą ustawodawcy 
było udostępnienie jawnego w końcu postępowania tylko bezpośrednim jego uczestnikom i obserwatorom? – pyta sędzia.

Łukasz Piebiak

Od dłuższego czasu trwają dyskusje, czy strony postępowań cywilnych mogą samodzielnie rejestrować przebieg posiedzeń sądowych, a nie ma przepisów regulujących tę kwestię, chociaż od dawna ma je postępowanie karne. Trzeba zatem zapytać, czy tego rodzaju utrwalanie przebiegu postępowań jest w pełni dozwolone na zasadzie „co nie jest zakazane, jest dozwolone", czy wręcz przeciwnie, obowiązuje generalny zakaz, a wyjątków trzeba szukać w treści przepisów szczególnych lub w zgodzie stron i świadków na owo rejestrowanie.

Jak reagować

Zagadnienie jest interesujące od strony doktrynalnej, ale przede wszystkim praktycznej, sędziowie rozstrzygający na posiedzeniach jawnych sprawy cywilne muszą bowiem reagować na podejmowane przez strony czy inne osoby próby samodzielnego rejestrowania przebiegu tych posiedzeń.

Dopuszczalne jest samodzielne rejestrowanie przebiegu jawnych posiedzeń sądowych

Kwestia ta potrafi wzbudzić emocje także opinii publicznej. Dobitnym tego dowodem jest artykuł red. Marka Domagalskiego „Nagrywanie rozpraw solą w oku sędziów" – „Rzeczpospolita" z 2 stycznia 2014 r. – oraz liczba i ton komentarzy pod jego internetową wersją.

Nie aspirując nawet do szczegółowego rozważenia problemu, pozwolę sobie zaprezentować propozycję wykładni obowiązujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament