Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas żniw dla deweloperów

22 stycznia 2014 | Ekonomia
Dzięki znaczącej przewadze mieszkań sprzedanych nad wprowadzonymi do oferty podaż lokali na rynku pierwotnym zmniejszyła się  już piąty kwartał z rzędu. Dlatego firmy coraz rzadziej są skłonne do dawania rabatów.
źródło: Rzeczpospolita
Dzięki znaczącej przewadze mieszkań sprzedanych nad wprowadzonymi do oferty podaż lokali na rynku pierwotnym zmniejszyła się już piąty kwartał z rzędu. Dlatego firmy coraz rzadziej są skłonne do dawania rabatów.

Nieruchomości | Pod koniec roku nowe lokale sprzedawały się wyjątkowo dobrze. 
Tak imponujących wyników firmy nie osiągnęły od 2007 r. I to bez dużych przecen.

Grażyna Błaszczak

Dla deweloperów wiadomości są bardzo dobre. Dla klientów, którzy chcieliby wybrzydzać i negocjować rabaty – gorsze.

– Oferta lokali na rynku pierwotnym zmniejsza się szósty kwartał. Już teraz spadła do poziomu z końca 2010 r. To doskonała informacja dla deweloperów – mówi Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej Reas. W rekordowym pod względem podaży 2012 r. tylko w sześciu głównych miastach, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, oferowali oni ponad 56 tysięcy lokali na sprzedaż. Teraz mają ich zaledwie 41 tysięcy. – Stąd mamy sygnały od niektórych firm o możliwym wzroście cen. Bo dlaczego nie miałyby wykorzystać dobrej sytuacji? – dodaje Kirejczyk.

Tylko w IV kw. 2013 roku, w sześciu wymienionych miastach, firmy sprzedały 10,9 tys. mieszkań. To o ponad 14 proc. więcej w porównaniu z III kw. minionego roku. Eksperci Reasa podkreślają, że tak dużej liczby transakcji nie notowali na polskim rynku mieszkaniowym od szczytu boomu, czyli początku 2007 r.

Wsparcie psuje rynek

W ostatnich czterech kwartałach deweloperzy znaleźli chętnych na blisko 36 tys. lokali (wprowadzili w tym czasie na rynek 24 tysiące). Sprzedali zatem o 17,5 proc. więcej  mieszkań niż w całkiem dobrym 2012 r. i tyle samo, co w rekordowym dotychczas 2007 r. – Okazało się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament