Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracować zdrowo do późnej emerytury

22 stycznia 2014 | Kariera i biznes
Polakom brakuje równowagi praca – życie prywatne
źródło: Rzeczpospolita
Polakom brakuje równowagi praca – życie prywatne

Kadry | Polacy należą do najbardziej zarobionych i zestresowanych pracowników. Trzeba to zmienić, jeśli mamy zarabiać na emeryturę do 67. roku życia, albo dłużej.

Anita Błaszczak

Nie dam chyba rady przepracować do tych 67 lat – obawia się Mateusz, 46-letni prawnik z Warszawy. Ma kilkanaście kilogramów nadwagi, a ostatnio problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem i bólami krzyża.

Jak wynika z najnowszego badania Ergotestu, w którym firma Fellowes sprawdza warunki pracy w polskich biurach, podczas pracy przy komputerze 40 proc. z 37 tys. ankietowanych internautów zawsze lub często odczuwa bóle oczu, ponad połowa bóle pleców lub karku, a co piąty bóle nadgarstków, łokci i ramion, oraz opuchliznę nóg.

Zestresowani na L4

Jeszcze większe problemy sprawia Polakom stres. W niedawnym badaniu USP Zdrowie aż 97 proc. Polaków przyznało, że codziennie się stresuje, głównie pracą i nauką oraz finansami. Według  danych  firmy doradczej Extended Disc,  pod względem poziomu stresu polscy pracownicy należą do rekordzistów w świecie.

– Coraz częściej  spotykamy się z problemami z radzeniem sobie ze stresem i zachowaniem zdrowego balansu między życiem a pracą – twierdzi  dr  Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska,  kierownik ds. Profilaktyki i Medycyny Pracy w Medicover. Dodaje, że w  ostatnich pięciu  latach wśród pracowników firm – podopiecznych Medicover  odsetek osób korzystających z porad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament