Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój przez podział jest realny

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Śledzikowski

Wydzielenie nowej spółki z dotychczasowej to ciekawa alternatywa dla przedsiębiorców, którzy w ramach działalności dążą do osiągnięcia jak najlepszych wyników – nie tylko tych finansowych.

W ramach procedury podziału przez wydzielenie dochodzi do wydzielenia części majątku spółki dzielonej i przeniesienia go na inną spółkę – nowo zawiązaną bądź już istniejącą. W efekcie spółka dzielona nie przestaje istnieć, lecz funkcjonuje dalej, obok  tej, która przejęła jej majątek.

W stosunku do wyodrębnionego majątku zastosowanie znajduje zasada sukcesji uniwersalnej częściowej. Dotyczy ona fragmentu ogółu praw i obowiązków związanych z aktywami i pasywami określonymi w planie podziału, które przechodzą na spółkę wydzieloną. Natomiast aktywa i pasywa, które nie zostały w planie podziału przypisane spółce wydzielanej, pozostają w dzielonej. W zamian wspólnicy spółki dzielonej otrzymują akcje lub udziały w nowej.

Motywy są jasne

Podział spółki jest formą dekoncentracji, która umożliwia reorganizację przedsiębiorstwa, wyodrębnienie istniejących zakładów, oddziałów czy filii w formie odrębnych spółek. Ma to zapewnić sprawne zarządzanie i funkcjonowanie spółki. Jest on także rozwiązaniem dla spółek mających zbyt duży kapitał lub prowadzących zbyt wiele działalności – umożliwia efektywne wykorzystanie pieniędzy poprzez utworzenie innych spółek, których nowy przedmiot działalności będzie efektywniejszy. Tak więc na skutek podziału można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament