Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedoceniana sekurytyzacja

22 stycznia 2014 | Prawo | Maria Weber

Finanse | Dla gmin, które nie uchwalą budżetów na 2014 r., to narzędzie finansowania może być ratunkiem.

Do tej pory to narzędzie finansowania m.in. inwestycji nie zdobyło zaufania polskich samorządowców, choć jest dostępne i uregulowane prawnie ustawą o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r.

Ustawodawca wręcz wskazuje w niej jako adresata sekurytyzacji – jednostki samorządowe i związki komunalne. Gwarancję przejrzystości i bezpieczeństwa całego procesu zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego.

Niektórzy obserwatorzy sytuacji finansowej samorządów twierdzą, że gminy pomimo utraty zdolności kredytowej mogą, dzięki umiejętnemu przeprowadzeniu procesu sekurytyzacyjnego, pozyskać pieniądze nie tylko na bieżącą spłatę zadłużenia, ale także na nowe inwestycje.

Co to jest

Sekurytyzacja polega na wyodrębnieniu z budżetu aktywów i przekazaniu ich przez inicjatora – gminę – do Funduszu Sekurytyzacyjnego, którym zarządza powołana w tym celu spółka specjalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament