Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motocykl z pełnym odliczeniem

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

EWIDENCJE | W styczniu i lutym zwykle nikt nie myśli o kupnie jednośladu, bo trudno nim wrócić do domu. Jeśli jednak ma to być pojazd firmowy, to w tym roku warto rozważyć taką możliwość.

Spór o zasady odliczania VAT przy zakupie motocykli i paliwa do ich napędzania jest bardzo podobny do historii samochodów z kratką (nie dotyczy on motorowerów – w stosunku do nich VAT cały czas można odliczać bez ograniczeń, ponieważ nie są to pojazdy samochodowe).

Oznacza to, że od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy – motocykliści mogą kupić firmowe dwa kółka i odliczyć cały VAT z faktury otrzymanej od sprzedawcy. Nie ma bowiem wątpliwości, że 30 kwietnia 2004 r. nie obowiązywały ograniczenia przy obniżaniu VAT należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu motocykli. Zgadza się z tym minister finansów. Potwierdza też, że polski ustawodawca nie miał prawa pogorszyć sytuacji podatników z dniem przystąpienia Polski do UE. Minister uznaje również za prawidłowe stanowisko, że ograniczenia w odliczaniu VAT przy zakupie motocykli i paliwa do nich nie obowiązywały do końca 2010 r. >patrz ramka. W konsekwencji również dziś nie mogą one obowiązywać.

Konieczna zgoda UE

W latach 2011–2013 sytuacja polskich podatników nabywających pojazdy samochodowe pogorszyła się w stosunku do wcześniej obowiązujących zasad za zgodą UE. Resort finansów uważa, że wówczas dla celów VAT motocykle należało traktować tak jak samochody osobowe, co oznacza możliwość odliczenia 60 proc. podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł) z tytułu ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament