Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ podatkowy nie zawsze może posłużyć się opinią biegłego

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Jarosław Włoch

Szacując dochody podmiotów powiązanych metodą porównywalnej ceny niekontrolowanej, fiskus nie ma prawa stosować werdyktów rzeczoznawców majątkowych. Tak stwierdził 10 stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Zdaniem sądu organy powinny także wykazać, że zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące szacowanie dochodu określone w art. 11 ust. 1 ustawy o CIT (I SA/Kr 1523/13).

O co chodziło

Sprawa dotyczyła zakupu nieruchomości przez spółkę z o.o. od powiązanych z nią podmiotów. Zakup miał miejsce jeszcze w 2004 r. Organy kontroli skarbowej, prowadząc postępowanie wobec spółki, uznały, że cena, jaką spółka zapłaciła za tę nieruchomość, odbiegała od cen rynkowych i została znacznie zawyżona. Dokonując szacowania dochodu organy posłużyły się metodą porównywalnej ceny niekontrolowanej określoną w art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. >patrz ramka.

Stosując tę metodę organy uznały, że właściwe będzie powołanie rzeczoznawców majątkowych, którzy na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy sporządzą odpowiednie operaty (wyceny). Celem ich sporządzenia miało być ustalenie wartości rynkowej gruntu, który kupiła spółka, przy wykorzystaniu do tego celu nieruchomości podobnych, które biegli mieli znaleźć. Biegły rzeczoznawca sporządził taki operat i ustalił w nim, że wartość rynkowa nieruchomości była znacznie niższa niż cena, po jakiej spółka ją zakupiła.

Organy podatkowe powołały się także na podobną opinię innego biegłego sporządzoną w postępowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament