Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes odpowie za nabycie przez firmę własnych udziałów lub akcji

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka

PRAWO KARNE GOSPODARCZE | Złamanie zakazu nabywania przez spółkę swoich papierów wartościowych jest przestępstwem. Za jego popełnienie grozi kara do 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Arkadiusz Jaraszek

Prawo spółek handlowych przewiduje zakaz nabywania przez spółkę własnych udziałów lub akcji albo brania ich w zastaw. Ma to na celu zapewnienie prawidłowych stosunków w spółkach kapitałowych – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej  oraz w spółce komandytowo-akcyjnej, gwarantując ochronę interesów wspólników i akcjonariuszy spółki oraz wierzycieli takich podmiotów.

Zakazy nabywania własnych udziałów lub akcji zostały odrębnie uregulowane w stosunku do każdej ze spółek.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zgodnie z art. 200 § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Zakaz ten dotyczy również obejmowania lub nabywania udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Przepisy przewidują bowiem wyjątki, które zezwalają na nabywanie przez spółkę własnych udziałów. Możliwe jest to w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może też nabyć własne udziały w celu ich umorzenia. W tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament