Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z VAT nie zwalnia z fakturowania

22 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

OBOWIĄZKI. Osoba, która nie jest podatnikiem, może, 
ale nie musi, wystawiać faktury potwierdzające wykonywane przez siebie czynności. Może bowiem nadal wypisywać rachunki. Zależy to całkowicie od jej wyboru. Z jednym wyjątkiem.

Od 1 stycznia 2014 r. faktury są dokumentami wystawianymi przez wszystkie podmioty gospodarcze, w tym podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT. Czy taki podatnik, który nie jest podatnikiem VAT, bo dopiero w październiku 2013 r. zaczął działalność (układanie płytek ceramicznych) i który do tej pory wystawiał rachunki, także musi wystawiać faktury? I jak taka faktura przez niego wystawiana będzie wyglądać? Czy VAT będzie w niej wyszczególniony czy nie i czy ma go zapłacić czy nie? – pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2013 r., a więc od ponad roku, faktury może wystawiać także podmiot, który nie jest podatnikiem VAT. Czyli taki, o jakim mowa w pytaniu czytelnika, a mianowicie zwolniony podmiotowo z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, tj. osiągający w skali roku obroty (kwoty należne od klientów) nieprzekraczające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9744

Wydanie: 9744

Spis treści
Zamów abonament