Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwe „względy techniczne”

28 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Anna Główka

OPTYMALIZACJA | Wykazanie przez przedsiębiorcę, że budynek nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, wpłynie na jego obciążenia wobec fiskusa. Pozwoli mu to płacić podatek od nieruchomości według niższej stawki.

Anna Główka

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są m.in. budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za budynki takie ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych uznaje budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy).

Trzeba pokazać, ale jak

Wykazanie przez przedsiębiorcę, że budynek nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, może mieć znaczenie dla zoptymalizowania jego obciążeń podatkowych. Dla takich budynków nie znajdzie bowiem zastosowania stawka podatku przewidziana dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (w 2014 r. maks 23,03 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej), lecz znacznie niższa stawka podatku dla budynków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9776

Wydanie: 9776

Spis treści
Zamów abonament