Zabudowa podcieni może być rozbudową
Jeśli w wyniku zabudowy podcieni budynku powstają nowe pomieszczenia użytkowe, to jest ona rozbudową w rozumieniu prawa budowlanego – stwierdził wojewódzki sąd administracyjny.
Spółka wystąpiła z wnioskiem o warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie podcieni oraz przebudowie lokali w budynku mieszkalno-usługowym. W miejscu podcieni miały powstać lokale handlowe i usługowe, m.in. bar i kasyno.
Prezydent miasta wydał decyzję, lecz warunki zabudowy ustalił dla inwestycji polegającej na „przebudowie i rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalno-usługowego na lokale użytkowe". Spółka zażądała sprostowania omyłki poprzez usunięcie sformułowania „rozbudowa" i zastąpienie go pojęciem „zabudowa". Argumentowała, że jej inwestycja nie zmienia charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, m.in. kubatury, powierzchni zabudowy. Zwiększy się jedynie powierzchnia użytkowa.
W odpowiedzi organ stwierdził, że powstanie dodatkowych zamkniętych pomieszczeń i lokali w obrębie budynku zwiększy o ok. 610 m3 kubaturę budynku, a także jego powierzchnię użytkową. Dlatego inwestycja jest rozbudową i przebudową, a nie zabudową. Decyzję prezydenta utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta