Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za bagaż zapłaci delegowany

28 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Koszty lotniczego transportu rzeczy – i to wyłącznie osobistych – zakład może zwrócić tylko pracownikowi wysłanemu w podróż służbową do państwa pozaeuropejskiego albo przy wyjeździe dłuższym niż 30 dni.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167, dalej rozporządzenie delegacyjne) wskazuje na zakres należności przysługujących pracownikowi w związku z podróżą służbową. Zdecydowaną większość z nich etatowiec otrzymuje obligatoryjnie, jeśli nie zachodzą okoliczności wymienione w przepisach pozbawiające go prawa do danego zwrotu, ryczałtu itp. Jest jednak w rozporządzeniu dosyć specyficzna regulacja, która umożliwia pracodawcy zwrot pewnych kosztów w niektórych sytuacjach. Chodzi o § 18 rozporządzenia delegacyjnego. Zgodnie z nim szef może przystać na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą tego opłaconego w cenie biletu, jeżeli podróż zagraniczna trwa ponad 30 dni lub jeżeli celem wyjazdu jest państwo pozaeuropejskie.

Szczególna regulacja odnosi się jedynie do bagażu osobistego pracownika. Za taki należy uznać ten zawierający odzież i inne przedmioty użytku osobistego, takie jak kosmetyki, leki czy literatura zabrana na podróż.

Pakunek osobisty a służbowy

Bagaż osobisty to też ten zawierający odzież służbową etatowca. Choć ubrania te wkłada on tylko w celach związanych z pracą,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9776

Wydanie: 9776

Spis treści
Zamów abonament