Prawo autorskie: Komisja Europejska wytycza granice
Każdy z nas ma szansę powiedzieć, co powinno być zakazane, a co dozwolone, i jak naprawić prawo autorskie. Wystarczy wejść na stronę www.fixcopyright.eu – zachęca prawniczka.
Denerwuje cię, że nie możesz wypożyczyć interesującej cię książki z biblioteki przez internet? Nie możesz ściągnąć premiery najnowszego hitu muzycznego ze swojego serwisu muzycznego, bo „jest aktualnie niedostępny w twoim kraju"? Powiedz o tym Komisji Europejskiej w historycznych konsultacjach. Zostało kilka dni.
Otwarta debata
Komisja Europejska po raz pierwszy zdecydowała się „otworzyć" dyrektywę 2001/29 w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym, nazywaną dyrektywą „InfoSoc" lub dyrektywą prawno-autorską.
Od wielu już lat w Europie podkreślano, że choć w tytule dyrektywa zawiera odniesienie do społeczeństwa informacyjnego, to jej przepisy zostały mocno w tyle za jego potrzebami. Ponad dziesięć lat temu, gdy pracowano nad projektem dyrektywy, internet wyglądał inaczej, nie było portali społecznościowych, a Google dopiero raczkował. Przepisy dyrektywy, projektowane na miarę rzeczywistości internetu sprzed dekady, sprawdzają się w dzisiejszych czasach jak przykrótki obrus na rozłożonym stole. Mimo to Komisja aż do teraz nie zdecydowała się na rewizję dyrektywy.
Nietrudno się domyślić, jakie wydarzenia nadały tempa europejskiej dyskusji o prawie autorskim: protesty przeciwko traktatowi ACTA. Od tego momentu organizacje społeczne działające na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta