Magazyny w kawernach
W Europie przechowuje się coraz więcej paliw w obiektach powstałych w pokładach soli.
Aneta Wieczerzak-Krusińska
Widok z lotu ptaka na liczącą ponad 1,8 tys. mieszkańców gminę Rehden nawet nie nasuwa skojarzeń, że jest to teren przemysłowy. Niewielkie domki o regularnej zabudowie pokryte czerwoną dachówką okalają zielone połacie lasów i żółte pasy pól.
Ponad dekadę temu władze Rehden postanowiły wpuścić przemysł na ten tradycyjnie rolniczy teren. Dziś działają tam największe nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie Zachodniej podziemne magazyny gazu ziemnego. Ich łączna pojemność sięga 4,2 mld metrów sześciennych.
Kawerny motorem wzrostu
Ta strategiczna decyzja przyczyniła się do skokowego wręcz rozwoju. Rehden jest jedyną gminą tego regionu, w której od poprzedniego spisu ludności w 1983 r. do przeprowadzonej w 2012 r. ewidencji przybyło ponad 3 proc. mieszkańców. Okoliczne miejscowości zanotowały w tym czasie spadki – od 2 do 7 proc. Kasa Rehden też wygląda pokaźniej niż finanse sąsiednich miejscowości. W ub.r. do budżetu gminy wpłynęło ponad 13,2 mln euro, podczas gdy w porównywalnym do powierzchni i liczby zamieszkałych osób Wetschen przychody były prawie 11 razy niższe.
Władze Rehden chwalą się na stronie internetowej osiągnięciami ostatniego dziesięciolecia. Na zdjęciach widać, jak w miejscu wioski powstało nowoczesne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta