Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firm nie stać, by płacić 5 milionów wpisu sądowego

28 lutego 2014 | Prawo | Piotr Trębicki Matylda Kraszewska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Opłata od skargi w postępowaniu przetargowym liczona jest od wartości kontraktu, którego przedsiębiorca jeszcze nie dostał i może się okazać, 
że nigdy go nie zrealizuje. Tego Trybunał Konstytucyjny zdaje się 
nie zauważać – piszą prawnicy.

Wyrokiem z 14 stycznia 2014 r. (sygn. akt SK 25/11) Trybunał Konstytucyjny ostatecznie rozstrzygnął wątpliwości dotyczące opłaty stosunkowej od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Trybunał orzekł, że art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest zgodny z konstytucją.

Jeszcze w 2011 r. do Trybunału wpłynęły dwie skargi konstytucyjne złożone przez wykonawców z rynku IT. Celem obydwu było stwierdzenie, że art. 34 ust. 2 jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na ograniczanie prawa jednostki do sądu.

Zaskakujący werdykt Trybunału

Przedmiotem sporu w sprawie był przepis stanowiący, że od skargi na orzeczenie KIO dotyczącej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert pobiera się opłatę stosunkową w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5 mln zł.

Chodzi zatem o zdecydowaną większość odwołań do KIO i 100 proc. tych, w których wykonawcy spierają się o wybór oferty (odrzucenie oferty, wykluczenie wykonawcy, poprawienie omyłek, wyjaśnienie oferty).

Przewidziany przepisem próg 5 proc. jest wartością tylko pozornie niewielką. Przy wartości kontraktów na niektóre zamówienia mogące przekraczać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9776

Wydanie: 9776

Spis treści
Zamów abonament