Tymczasowy obiekt trzeba kiedyś rozebrać
inwestycje | Przedsiębiorca może wybudować magazyn lub sklep na gruncie, którego jest dzierżawcą. Pozwolenie na budowę będzie określać czas użytkowania takiego obiektu i termin jego rozbiórki.
Dzierżawca otrzyma pozwolenie na budowę, ale z terminem rozbiórki odpowiednim do okresu, na jaki zawarł umowę dzierżawy. Oznacza to, że jeżeli będzie ona trwać dziesięć lat, to i pawilon handlowy na tej działce może stać maksymalnie przez dziesięć lat. Po jego upływie trzeba będzie wykonać obowiązek wynikający z decyzji o pozwoleniu na budowę i rozebrać pawilon.
Jak uprzedzić kontrolę
Jeżeli przedsiębiorcy uda się wydłużyć czas trwania dzierżawy, może wystąpić do starosty o zmianę terminu rozbiórki w pozwoleniu na budowę. Nie może jednak zapomnieć, że musi złożyć wniosek w sprawie zmiany decyzji do starosty przed upływem terminu określonego w pozwoleniu.
Teoretycznie po upływie okresu, na jaki dany obiekt został wzniesiony, starosta powinien sprawdzić, czy obowiązek został faktycznie wykonany. W praktyce jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta