Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie istnieją metody oceny, które mają uniwersalne zastosowanie

10 marca 2014 | Ekspert księgowy
Beata Dzierżanowska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Beata Dzierżanowska
Trzy rodzaje opinii lub odmowa wydania
źródło: Rzeczpospolita
Trzy rodzaje opinii lub odmowa wydania
Wnioski z badania na podstawie KSRF
źródło: Rzeczpospolita
Wnioski z badania na podstawie KSRF

W trakcie badania biegły powinien zebrać materiał, na podstawie którego stwierdzi, czy firma ma możliwość prowadzenia działalności w niezmniejszonym istotnie zakresie w dającej się przewidzieć przyszłości.

W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident ocenia sytuację majątkową i finansową jednostki. To z kolei jest podstawą do określenia możliwości kontynuacji działalności przez tę jednostkę.

Ocena ta jest dokonywana głównie na podstawie analizy wskaźnikowej. Jednak nie ma uniwersalnych metod sprawdzania możliwości kontynuacji działalności przez jednostkę. Pomocne jest ustalenie, czy spółka ma dodatnie kapitały własne oraz dodatni kapitał obrotowy netto. Kluczowy jest jednak osąd biegłego rewidenta oparty na całościowej analizie sytuacji finansowej jednostki, w tym na analizie wskaźnikowej.

Suma drobnych czynników

Zgodnie z pkt 12 krajowego standardu rewizji finansowej 1 „Badanie sprawozdania finansowego powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, że przedstawia ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki oraz że możliwość kontynuowania działalności przez jednostkę w niezmniejszonym istotnie zakresie nie jest poważnie zagrożona w okresie przynajmniej 12 najbliższych miesięcy od dnia bilansowego".

Krajowy standard rewizji finansowej  1 mówi także, że biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego w sposób staranny, zgodnie z opracowanym przez siebie planem badania, w uzgodnionym z jednostką czasie, stosując właściwe metody, przy uwzględnieniu znaczenia (istotności) badanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9784

Wydanie: 9784

Spis treści
Zamów abonament