Kara nie jest niezbędna, aby uzyskać przychód
Wydatki, do jakich zobowiązał się bank w przypadku zwrotu ceny wadliwych wierzytelności, noszące cechy odszkodowania, nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów ustawy o CIT. We wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że zamierza zawierać umowy sprzedaży pakietów wierzytelności. Projekt umowy przewiduje, że gdy po zawarciu umowy, zapłacie ceny i przeniesieniu wierzytelności na nabywcę wyjdą na jaw określone w umowie okoliczności (np. się okaże, że wierzytelność nie jest bezsporna), to nabywca ma prawo od niej odstąpić. Równocześnie może żądać od banku określonej kwoty. Bank zapytał, czy kwoty wypłacone nabywcy wierzytelności w przypadku odstąpienia przez niego od umowy sprzedaży mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Pytanie dotyczyło kwot, które przekraczają zwracaną nabywcy cenę sprzedaży, tj. sumę, którą ten pierwotnie przeznaczył na poczet sprzedawanej wierzytelności.
W ocenie banku, kwoty wypłacone nabywcy zwracanej wierzytelności po odstąpieniu przez niego od umowy sprzedaży należy kwalifikować jako odszkodowanie lub karę umowną. Dlatego mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie należy traktować kwotę wypłaconą nabywcy, a stanowiącą zwrot uzasadnionych i udokumentowanych kosztów, które zostały przez nabywcę poniesione w związku z działaniami windykacyjnymi podejmowanymi w odniesieniu do zwracanej wierzytelności, jeżeli takie ustalenie wynika z umowy sprzedaży wierzytelności.
Fiskus odpowiedział, że nie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta