Dłużnicy dostaną wyższe zasiłki
EGZEKUCJA | Od 1 marca 2014 r. miesięczna kwota wolna od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego wynosi 422,23 zł. To więcej o 6,65 zł w porównaniu z dotychczasowym minimum do wypłaty.
Renata Majewska
Pracodawca, który wypłaca swojej załodze zasiłki z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy, a także świadczenie rehabilitacyjne), musi również dokonywać z nich obowiązkowych potrąceń. Oczywiście po otrzymaniu zajęcia tych świadczeń.
Tylko tytuł wykonawczy
Płatnikiem zasiłków w 2014 r. jest ten zakład, który 30 listopada ub.r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159; dalej ustawa zasiłkowa). W ramach obowiązkowych potrąceń z zasiłków (realizowanych bez zgody pracownika), pracodawca ściąga tylko egzekwowane alimenty i świadczenia niealimentacyjne (np. niespłacone kredyty, pożyczki, zaległe składki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta