Cash pooling nie jest formą pożyczki
Odsetki wypłacane na podstawie umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową nie podlegają restrykcjom wynikającym z niedostatecznej kapitalizacji. Trudno jest ustalić tożsamość pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy oraz zidentyfikować konkretną sumę pieniężną przekazywaną pomiędzy tymi podmiotami.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyrokach z 11 lutego 2014 r. (I SA/Wr 1945/13, I SA/Wr1946/13).
Spółka zamierza zawrzeć z bankiem umowę cash poolingu. Stronami umowy będą podmioty wchodzące w skład jednej grupy kapitałowej. Cash pooling jest usługą bankową umożliwiającą bardziej efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi i kredytami w ramach grupy kapitałowej. W związku z tym zadano pytanie: czy odsetki wypłacane w ramach systemu będą podlegały przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT?
Zdaniem spółki stosunków pomiędzy uczestnikami systemu nie należy kwalifikować jako umowy pożyczki, o której mowa w art. 16 ust. 7b ustawy o CIT i tym samym odsetki wypłacane przez spółkę nie powinny podlegać restrykcjom wynikającym z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ww. ustawy). Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta