W jaki sposób rozliczyć stratę
zasady | Przedsiębiorca ma prawo obniżyć dochód o ujemny wynik finansowy osiągnięty w poprzednim okresie. Najkrótszy czas, w którym może wykorzystać całą ulgę, to 2 lata.
Joanna Litwińska
Ze stratą mamy do czynienia, jeżeli suma kosztów uzyskania przychodów w danym roku przekracza sumę przychodów. Strata rozliczana jest w ramach danego źródła za określony rok podatkowy. Jako że podatnik, który w roku podatkowym osiągnął stratę ze źródła przychodów, może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, wysokość corocznego pomniejszenia nie może przewyższać 50 proc. kwoty poniesionej straty (art. 9 ustawy o PIT i art. 7 ustawy o CIT). Zatem najkrótszy okres, w jakim może być rozliczona strata, wynosi dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe.
U osób prawnych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty. Tylko w określonych przypadkach podstawą opodatkowania jest przychód. Jest tak np. przy należnościach licencyjnych wypłacanych nierezydentom czy przy dywidendach. Dochodem jest co do zasady nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, to różnica jest stratą. I właśnie o tak obliczoną stratę podatnik może obniżyć dochód w kolejno po sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta