Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paryskie wiosny

22 marca 2014 | Plus Minus | Joanna Bojańczyk
Obrońcy rodziny: w mniejszości, nie przegrani
źródło: AFP
Obrońcy rodziny: w mniejszości, nie przegrani
Chanel Shopping Center  i sto tysięcy towarów zaprojektowanych ku czci Coco. Lepsze to niż opera
źródło: AFP
Chanel Shopping Center i sto tysięcy towarów zaprojektowanych ku czci Coco. Lepsze to niż opera
Cartier-Bresson: widzieć jasno w zachwyceniu
źródło: The Museum of Modern Art, New York/Scala, Florence
Cartier-Bresson: widzieć jasno w zachwyceniu
Torebka z monogramem, puklerz dam
źródło: Plus Minus
Torebka z monogramem, puklerz dam

Dwa razy do roku, gdy trwa Fashion Week, Francuzi od niewesołych realiów życia odwracają się w stronę mody. Tutaj Paryż nie daje sobie wydrzeć palmy pierwszeństwa. Moda to dobro narodowe.

„I love Paris in the spring", śpiewała Ella Fitzgerald. Po najłagodniejszej od stu lat zimie piękna wiosna zaatakowała Paryż równie szybko, co gwałtownie. Na klombach zakwitły bratki i tulipany, rozwinęły się magnolie, na ulicach pojawili się sprzedawcy charakterystycznych dla Paryża kulistych bukiecików żonkili.

Cudzoziemcom miasto wydaje się niezmiennie piękne, ale nastroje Francuzów nie są bynajmniej wiosenne. Afery, korupcja, bezrobocie młodych, imigranci. François Hollande, najbardziej nielubiany w dziejach Francji prezydent, człowiek, o którym gazety piszą bez ogródek, że jest skompromitowany. Zapowiadał, że będzie „normalnym" prezydentem, w odróżnieniu od swego poprzednika, który ożenił się z modelką i w ogóle zachowywał się niepoważnie. Tymczasem „poważny" prezydent wymyka się w nocy na skuterze z Pałacu Elizejskiego do kochanki, porzucając partnerkę, z którą (jako typowy przedstawiciel lewicy) nie ma ślubu, a z którą związał się po rozstaniu z Segolene Royal i porzuceniu czwórki dzieci... Ostatnio wykryta afera podsłuchów ekipy Sarkozy'ego w Pałacu Elizejskim wstrząsnęła krajem. Okazało się, że prezydenta nagrywał zaufany współpracownik Patrick Buisson. Ale to nie położyło kresu podejrzeniom, że w całej sprawie maczała palce lewica, której zależy na zdyskredytowaniu Sarkozy'ego przed wyborami w 2017...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9795

Wydanie: 9795

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament