Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedszkolny impas

22 marca 2014 | Kraj | Artur Grabek
Odsetek dzieci objętych opieką w przedszkolach jest jednym z najniższych wśród krajów Unii Europejskiej
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Odsetek dzieci objętych opieką w przedszkolach jest jednym z najniższych wśród krajów Unii Europejskiej

Rząd obiecał rodzicom trzy- i czterolatków dostęp do taniej opieki przedszkolnej. Na obietnicach może się skończyć.

Za kilka dni w Warszawie zakończy się rekrutacja do przedszkoli. Wstępne wyliczenia wskazują, że gdyby wszyscy rodzice chcieli skorzystać z publicznej opieki przedszkolnej, czyli tej „za złotówkę", dla ich dzieci zabrakłoby kilkunastu tysięcy miejsc.

W Warszawie w publicznych przedszkolach jest ich ok. 41 tys., tymczasem populacja trzy-, cztero- i pięciolatków to w sumie ok. 60 tys. dzieci.

Nadchodzą kłopoty

Choć Warszawa ma jeden z najwyższych wskaźników dotyczących liczby dzieci objętych opieką przedszkolną, to jest to w dużej mierze efekt wysiłku finansowego rodziców, którzy płacą za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych. Z tej formy opieki korzysta 28 proc. rodziców małych warszawiaków uczęszczających do przedszkola. Podobnie jest w dużych miastach w całym kraju.

W mniejszych ośrodkach, gdzie do przedszkola uczęszcza zaledwie co drugie dziecko, jest to najczęściej zasługa tzw. innych form wychowania przedszkolnego. To placówki, które powstały i utrzymują się dzięki środkom unijnym, a gdy strumień brukselskich środków przestaje płynąć, wiele z nich kończy działalność.

Problemy pojawią się już we wrześniu 2015 r. Wtedy gminy będą miały obowiązek zapewnić miejsca „za złotówkę" wszystkim czterolatkom, a od września 2017 r. jeszcze trzylatkom. Obecnie samorządy mają ten obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9795

Wydanie: 9795

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament