Rękopis cudownie znaleziony
Archeologia | Od odkrycia zwojów znad Morza Martwego minęło 60 lat, ale ciągle pojawiają się nowe, dotąd nieznane - Krzysztof Urbański.
Krzysztof Urbański
Niedawno badacze odnaleźli maleńkie zwoje z fragmentami Tory ukryte w trzech zmurszałych filakteriach – skórzanych pudełeczkach modlitewnych, które przeleżały w jaskini ponad 2 tys. lat.
Po hebrajsku filakterie nazywają się tefilin – taka nazwa trafiła też do języka polskiego. Wewnątrz kryją zapisane po hebrajsku fragmenty Tory, wyjątki z Ksiąg Wyjścia i Powtórzonego Prawa. Filakterie służą religijnym Żydom podczas codziennych modlitw. Wtedy przytwierdzone są rzemieniami do czoła i ramienia. Tradycja użycia tych akcesoriów modlitewnych przetrwała od czasów starożytnych do dzisiaj.
Szpitalny rentgen
O odkryciu filakterii poinformował dr Jonatan Adler z Uniwersytetu Ariel pod koniec lutego podczas międzynarodowego seminarium „Historia jaskiń Qumran", zorganizowanego przez Instytut Kultury i Archeologii Krajów Biblii w Lugano w Szwajcarii.
– Odkrywanie nieznanych rękopisów nie zdarza się co dzień. To było naprawdę wspaniałe uczucie – powiedział dr Jonatan Adler.
Filakterie zostały odkopane w 1952 roku w jaskiniach wapiennych nr 4 i 5 koło Qumran na Pustyni Judzkiej, z widokiem na Morze Martwe. Groty były badane przez zespół archeologów pod kierunkiem Rolanda de Vaux....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta