Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sądzie jak na targu

22 marca 2014 | Prawo | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Podczas negocjacji z prokuratorem w sprawie wyroku oskarżony ma szansę dostać mniejszą karę.

Szybkie kończenie procesów zyskuje na popularności. Każdego roku przybywa kilkanaście tysięcy spraw kończonych dobrowolnym poddaniem się karze i ugodą z prokuratorem. Miniony rok znów był lepszy od poprzedniego – w sumie w pierwszym terminie i po uzgodnieniu wysokości kary wydano ponad 280 tys. wyroków.

Adwokaci nie ukrywają, że często namawiają swoich klientów do ugody z prokuratorem i dobrowolnego poddania się karze. W Wielkiej Brytanii w takiej sytuacji można liczyć na 1/3 kary mniej.

W Polsce różnie z tym bywa. Zdaniem wielu i tak się to jednak opłaca. Korzysta na pewno wymiar sprawiedliwości, bo mniej ma procesów do prowadzenia. Oszczędza budżet państwa, nie trzeba bowiem wydawać pieniędzy na opinie biegłych, dojazdy świadków czy wynagrodzenia ławników. Bezcenne w tym wszystkim są czas i statystyka, w której  ugodowo  załatwiona sprawa trafia do rubryki „załatwione".

Gdy wszystko jest jasne

– Kradzieże aut, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, udział w bójce, wypadki drogowe czy oszustwa to sprawy o przestępstwa, w których oskarżeni najczęściej próbują negocjować wyrok z sądem – mówi „Rz" adwokat  Mariusz Paplaczyk, który przyznaje, że w niebudzących wątpliwości sprawach chętnie sam doradza klientom takie rozwiązanie.

– Prowadziłem kiedyś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9795

Wydanie: 9795

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament