Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydaj sam gminne pieniądze

22 marca 2014 | Kraj | Joanna Ćwiek
Aga Pacuk uważa, że żółte ławki dostarczą mieszkańcom radości
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Aga Pacuk uważa, że żółte ławki dostarczą mieszkańcom radości

Kolejne miasta pytają mieszkańców, na co wydać pieniądze. – Wiedzą, czego potrzebują – tłumaczą urzędnicy.

Na razie wygrywają pomysły na łatanie dziur w chodniku czy na drodze. Eksperci są jednak zdania, że na ciekawe projekty przyjdzie pora za kilka lat.

Budżety partycypacyjne, w ramach których mieszkańcy sami decydują, jak wydać część miejskiej kasy, ma już w Polsce niemal 100 samorządów. Pierwszy był w 2011 r. Sopot, potem doszły kolejne  miasta, m.in. Łódź, Płock, Poznań, a teraz i Warszawa.

Ławki radości

W stolicy zakończyło się właśnie zbieranie projektów. Mieszkańcy Warszawy zgłosili ich aż 2,2 tys. Większość dotyczy remontów dróg, budowy placów zabaw, siłowni plenerowych czy ścieżek rowerowych. – Taki dobór pomysłów odzwierciedla ignorowane dotąd potrzeby mieszkańców. Rada miasta z reguły zbyt mało środków przeznacza na sport i rekreację, dlatego mieszkańcy dostrzegli, że teraz mają szansę o to powalczyć – mówi Dariusz Karaszewski, ekspert Fundacji Batorego.

Mieszkanka warszawskiego Imielina 33-letnia Aga Pacuk chce, by na jej osiedlu powstały ławki. Nie takie zwykłe, zielone czy szare, ale żółte jak słońce. – W słoneczny dzień chciałam usiąść i odpocząć na osiedlu, ale nie było ławek, a te, które były, stały albo na przystanku, albo obok śmietnika, a ja nie takiego miejsca szukałam – wspomina pani Aga.

Swój...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9795

Wydanie: 9795

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament