Jak ustalać obowiązek podatkowy dla najmu i dzierżawy
VAT | Firma udostępniająca powierzchnie biurowe powinna wystawić fakturę nie później niż w terminie płatności. Jest to wyjątek od zasady, gdyż dokumenty te wystawia się do 15. dnia następnego miesiąca po tym, w którym wykonano usługę.
Grzegorz Tomala
Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o VAT przewidziano tylko kilka przypadków szczególnego momentu obowiązku podatkowego. Generalna reguła, wskazana w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, określa moment rozpoznania obowiązku podatkowego na dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednym z wyjątków, dla których przewidziano szczególny moment obowiązku podatkowego, są usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub usługi o podobnym charakterze (dalej łącznie nazywane usługami najmu).
To szczególny przypadek
Obowiązek podatkowy w przypadku tych usług powstaje w momencie wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret 3 ustawy o VAT). W sytuacji gdy faktura nie zostanie wystawiona w terminie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu ustawowego terminu do jej wystawienia. Jeżeli terminu do wystawienia faktury nie określono, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu płatności (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).
Uwaga! W przypadku omawianych usług faktura powinna zostać wystawiona nie później niż w terminie płatności, co nakazuje art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT. Jest to również wyjątek od zasady, ponieważ zasadniczo faktury wystawia się do 15. dnia następnego miesiąca po tym, w którym wykonano usługę.
W jakim czasie
Wątpliwości może rodzić art. 19a ust. 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta