Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać obowiązek podatkowy dla najmu i dzierżawy

26 maja 2014 | Ekspert księgowy
Kiedy trzeba wystawić fakturę
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy trzeba wystawić fakturę
Kiedy rozpoznać obowiązek podatkowy
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy rozpoznać obowiązek podatkowy

VAT | Firma udostępniająca powierzchnie biurowe powinna wystawić fakturę nie później niż w terminie płatności. Jest to wyjątek od zasady, gdyż dokumenty te wystawia się do 15. dnia następnego miesiąca po tym, w którym wykonano usługę.

Grzegorz Tomala

Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o VAT przewidziano tylko kilka przypadków szczególnego momentu obowiązku podatkowego. Generalna reguła, wskazana w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, określa moment rozpoznania obowiązku podatkowego na dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednym z wyjątków, dla których przewidziano szczególny moment obowiązku podatkowego, są usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub usługi o podobnym charakterze (dalej łącznie nazywane usługami najmu).

To szczególny przypadek

Obowiązek podatkowy w przypadku tych usług powstaje w momencie wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret 3 ustawy o VAT). W sytuacji gdy faktura nie zostanie wystawiona w terminie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu ustawowego terminu do jej wystawienia. Jeżeli terminu do wystawienia faktury nie określono, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu płatności (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).

Uwaga! W przypadku omawianych usług faktura powinna zostać wystawiona nie później niż w terminie płatności, co nakazuje art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT. Jest to również wyjątek od zasady, ponieważ zasadniczo faktury wystawia  się do 15. dnia następnego miesiąca po tym, w którym wykonano usługę.

W jakim czasie

Wątpliwości może rodzić art. 19a ust. 7...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament