Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłek może się przedawnić

26 maja 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Uprawnienia | Ojciec dziecka, wychowujący je samotnie po śmierci nieubezpieczonej matki, która zmarła przy porodzie, 
ma szansę na roczny macierzyński. Musi jednak trzymać rękę na pulsie, żeby prawo do świadczenia nie uległo przedawnieniu.

Anna Abramowska

ZUS nie przyzna zasiłku ubezpieczonemu ojcu dziecka, jeśli kobieta, która je urodziła, nie miała ubezpieczenia chorobowego i zmarła przy porodzie. Niedawno przekonał się o tym pan Daniel Andrzejak, ojciec piątki dzieci, którego żona zmarła przy porodzie najmłodszej córki. Organ rentowy odmówił mu wypłaty świadczenia, mimo że jest jedynym żywicielem rodziny, od lat pracuje na etacie, a jego pracodawca sumiennie odprowadza wszystkie składki.

Dziurawe prawo

Zatem obecnie fakt, że ojciec jest ubezpieczony, nie wystarczy, aby dostał on zasiłek macierzyński po śmierci matki dziecka. Może on liczyć na świadczenie wtedy, gdy matka płaciła składki na ubezpieczenie chorobowe. Inaczej ZUS odmówi wypłaty.

Uzależnienie prawa do zasiłku od tego, aby ubezpieczeniem społecznym objęta była zarówno matka dziecka, jak i przejmujący opiekę po jej śmierci, to arbitralne działanie ustawodawcy. Art. 29 ust. 4 ustawy zasiłkowej narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – orzekł niedawno Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, rozpoznając podobną sprawę ojca walczącego o prawo do zasiłku macierzyńskiego. W wyroku z 20 lutego 2014 r. (IX UA 140/13) przyznał świadczenie ojcu dziecka, którego matka – osoba nieubezpieczona – ze względu na swą niepełnosprawność nie była w stanie opiekować się córką....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament