Wystarczy harmonogram z liczbą godzin do przepracowania
DOKUMENTY | Ustalenie przedziału czasowego, w którym zatrudnieni mają rozpoczynać pracę, nie wymusza tworzenia grafików. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podwładny pracuje w systemie innym niż podstawowy lub na część etatu. Jego plan ma wskazywać tylko wymiar godzin.
Ruchomy rozkład czasu pracy przewidujący jedynie przedział czasu, w którym podwładny swobodnie decyduje o godzinie rozpoczęcia zadań, staje się coraz popularniejszy. Jego wprowadzenie umożliwia obowiązujący od 23 sierpnia 2013 r. art. 1401 § 2 k.p. Wykorzystują go zarówno świadczący pracę na stanowiskach informatycznych czy projektowych, jak i pełniący funkcje administracyjno-biurowe. Z takiej organizacji są najczęściej zadowolone obie strony – szef i podwładni.
Ustawodawca przewidział dwie możliwości wprowadzenia w zakładzie takiego ruchomego rozkładu. Pierwsza wynika z inicjatywy pracodawcy i może obejmować dowolną grupę pracowników lub całą załogę. Druga dotyczy wyłącznie pojedynczej osoby, która wystąpiła do szefa we własnym imieniu o to, aby korzystać z tej organizacji czasu pracy.
W pierwszym przypadku droga jest bardziej sformalizowana, gdyż ruchomy rozkład z przedziałem godzin rozpoczęcia pracy można ustalić jedynie:
∑ w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami, pracodawca ustala jego treść ze związkami reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a k.p., albo
∑ w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta