Przekonać Watykan
Twórca stanu wojennego próbował politycznie wykorzystać papieża.
Gwardia Szwajcarska, powitanie gościa przez papieża, udział rodziny. 13 stycznia 1987 r. Wojciech Jaruzelski miał przed sobą jedną z najważniejszych rozmów w życiu. Przygotowywał się do niej solennie, pamiętając, że ostatnie spotkanie z Janem Pawłem II, cztery lata wcześniej w Krakowie, nie należało do udanych. Cała Polska mówiła o drżących nogach generała podczas ceremonii pożegnania w podkrakowskich Balicach. Teraz czas był inny: w Moskwie rządził Gorbaczow, a w głowie Jaruzelskiego była już koncepcja jakiejś zmiany politycznej w Polsce. Nie dało się tego zrobić bez Jana Pawła II.
Generał najpierw zaprezentował swój punkt widzenia na sytuację w Polsce. Próbował reklamować przed papieżem podejmowane przez rząd reformy. Opowiedział o próbach nawiązania kontaktów z krajami Europy Zachodniej i USA.
Straszenie Niemcami
Sporo uwagi poświęcił krytycznym spostrzeżeniom na temat polityki RFN („Kształtuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta