Sprawozdanie finansowe to wizytówka sytuacji finansowej firmy
DOKUMENTACJA | Po szczególnie pracowitym dla działów finansowych czasie sporządzania bilansu, rachunku zysków i strat oraz pozostałych części rocznego raportu przychodzi pora na jego zatwierdzenie i udostępnienie. Obowiązują tu określone wymogi.
Beata Dzierżanowska
Sprawozdania finansowe są głównym źródłem informacji na temat sytuacji finansowej i majątkowej firmy. Poza koniecznością spełnienia wymogów prawnych powinny one odpowiadać podstawowym potrzebom informacyjnym użytkowników zewnętrznych, którymi mogą być: inwestorzy, instytucje finansujące, np. banki, kontrahenci, wierzyciele czy firmy konkurencyjne. Dzięki temu, że zawierają elementy obowiązkowe, wspólne dla wszystkich jednostek, mogą być źródłem pozwalającym na porównanie sytuacji i kondycji finansowej różnych podmiotów.
O ile międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (MSSF/MSR) pozwalają na większą dowolność w zakresie sposobu prezentowania informacji w sprawozdaniu finansowym, o tyle już ustawa o rachunkowości wyznacza konkretne ramy.
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych określają załączniki do ustawy o rachunkowości (dalej: uor):
- załącznik nr 1 – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
- załącznik nr 2 – dla banków,
- załącznik nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
Podstawowa zasada stanowi, że sprawozdanie finansowe musi zostać sporządzone w taki sposób, aby odpowiadało warunkom określonym w art. 4 ust. 1 uor, to znaczy aby przedstawiało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta