Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W którym kraju należy rozliczyć transakcję łańcuchową

26 maja 2014 | Prawo i praktyka | Przemysław Smoczyński

Pojęcie „kilka podmiotów" zawarte 
w art. 7 ust. 8 ustawy o VAT oznacza minimum trzy podmioty. Przesłanka występowania odpowiedniej liczby uczestników dostawy jest spełniona, gdy dwa z nich występują po stronie dostawców, a jeden jako odbiorca.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 kwietnia 2014 r. (I FSK 767/13).

Spółka z siedzibą na Litwie kupowała na terytorium Polski znaczne ilości paliwa, które było tankowane bezpośrednio do baków samochodowych litewskich przedsiębiorstw transportowych, na podstawie wydanych im przez spółkę kart paliwowych. Za paliwo pełną należność uiszczała stacjom paliwowym spółka, natomiast jej litewscy kontrahenci na podstawie zawartych z nią stałych umów o współpracy uzyskiwali przedłużone terminy płatności za paliwo w stosunku do momentu ich zatankowania. W ocenie spółki w wyniku prowadzonej działalności uzyskała ona prawo do otrzymania zwrotu VAT w trybie § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2009 r.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, uznając, że podatnik realizował sprzedaż podlegającą opodatkowaniu na terytorium Polski. W ocenie organu w analizowanym przypadku mamy do czynienia z dostawą łańcuchową pomiędzy polskimi stacjami paliw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament