Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy spółka kończy działalność

26 maja 2014 | Ekspert księgowy

PROCEDURY | Likwidatorom przysługują prawa i obowiązki członków zarządu. To oznacza, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce będzie bezskuteczna, odpowiadają oni solidarnie za jej zobowiązania. Mogą się przed tym ustrzec, pilnując terminów.

Przeprowadzenie likwidacji spółki to czasochłonny i wymagający sporo pracy proces. Likwidatorów spółki obciąża wiele obowiązków. Ich zaniedbanie może spowodować powstanie osobistej odpowiedzialności likwidatora za zobowiązania spółki. Praktyka pokazuje jednak, że precyzyjnie zaplanowany proces likwidacji może przebiegać bez większych trudności.

Otwarcie procesu

Wspólnicy spółek podejmują decyzje o zakończeniu działalności tych podmiotów z różnych powodów. Przyczyną może być nierentowność biznesu lub też potrzeba jego restrukturyzacji, której likwidacja jest jedynie elementem. Zasadniczo rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą jej wykreślenia z rejestru. Sama likwidacja rozpoczyna się natomiast z momentem podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki. Uchwała musi być stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza. Z tym dniem następuje otwarcie likwidacji spółki. Taka uchwała powinna w szczególności określać dzień rozpoczęcia likwidacji oraz osoby, które będą pełnić funkcje likwidatorów.

Skutki szeroko zakrojone

Podstawowym skutkiem rozpoczęcia likwidacji spółki z o.o. jest to, że od tego momentu prowadzi ona działalność pod swoją dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia „w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament