Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z odliczeniem VAT, gdy podatnik płaci za prywatne jazdy

26 maja 2014 | Prawo i praktyka | Mateusz Kaczmarek

Odpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi na jego własne potrzeby należy traktować jako element działalności gospodarczej podatnika.

Podatnik zatrudnia pracowników, którym przydziela samochody służbowe. Samochody będą wykorzystywane przez pracowników do celów służbowych i prywatnych, ale za prywatne korzystanie z samochodów pracownicy będą płacili podatnikowi wynagrodzenie. Czy w takim przypadku podatnik będzie miał prawo do odliczenia 100 proc. VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami? – pyta czytelnik.

Zasadniczo – tak. Ograniczenie prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami nie dotyczy m.in. tych przypadków, gdy samochód wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. A to z kolei ma miejsce m.in. wówczas, gdy sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Pracownicy podatnika będą mogli używać samochodów dla celów działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy (służbowych) oraz dla swoich celów prywatnych, ale w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament