Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opakowania zwrotne nadal kłopotliwe

26 maja 2014 | Prawo i praktyka | Ewelina Dumania Wojciech Śliż

Szklane butelki na napoje zazwyczaj mogą być wykorzystane kilka razy. Sklepy pobierają za nie kaucję zwracaną przy przyjmowaniu ich od nabywców z powrotem. Rozliczenia z tego tytułu, mimo zmian w przepisach, ciągle sprawiają trudności.

Obrót towarami wraz z opakowaniami zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak szczególne regulacje w tym zakresie zostały przewidziane dla obrotu tzw. opakowaniami zwrotnymi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Jak było do końca 2013 r...

Do końca 2013 roku kwestię opakowań zwrotnych regulował § 16 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie MF). W przepisie tym przewidziano, że jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, to wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Wartość pojemników oddanych przez nabywców pomniejszy podstawę opodatkowania

Może się jednak zdarzyć, że nabywca nie zwrócił opakowania. W takim przypadku fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań wystawiało się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, to fakturę wystawiało się nie później niż 60. dnia od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament