Opakowania zwrotne nadal kłopotliwe
Szklane butelki na napoje zazwyczaj mogą być wykorzystane kilka razy. Sklepy pobierają za nie kaucję zwracaną przy przyjmowaniu ich od nabywców z powrotem. Rozliczenia z tego tytułu, mimo zmian w przepisach, ciągle sprawiają trudności.
Obrót towarami wraz z opakowaniami zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak szczególne regulacje w tym zakresie zostały przewidziane dla obrotu tzw. opakowaniami zwrotnymi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Jak było do końca 2013 r...
Do końca 2013 roku kwestię opakowań zwrotnych regulował § 16 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie MF). W przepisie tym przewidziano, że jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, to wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.
Wartość pojemników oddanych przez nabywców pomniejszy podstawę opodatkowania
Może się jednak zdarzyć, że nabywca nie zwrócił opakowania. W takim przypadku fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań wystawiało się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, to fakturę wystawiało się nie później niż 60. dnia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta