Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabo wykorzystany potencjał

26 maja 2014 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Akcja „Rz" | Infrastrukturę dla innowacji już mamy. Trzeba mieć tylko nadzieję, że przedsiębiorstwa zechcą z niej skorzystać.

„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.

W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" przez rok opisywaliśmy różne aspekty życia gospodarczego, które obniżały naszą konkurencyjność w globalnych rankingach. Na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorców stworzyliśmy listę dziesięciu barier, które są największą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z nich jest niski poziom innowacyjności. Potrzeba zarówno rządowego wsparcia, jak i większych chęci ze strony samych firm.

1. Okupujemy ostatnie pozycje

W Rankingu Innowacji 2014, przygotowanym przez Komisję Europejską, Polska zajęła czwarte miejsce od końca. Udało się nam awansować do grupy „umiarkowanych innowatorów", ale i tak KE nie zostawia na nas suchej nitki. Od 2006 r. wskaźniki  dotyczące innowacji udaje się nam poprawiać tylko nieznacznie, a że w tym czasie inne kraje uciekają coraz bardziej, w stosunku do średniej unijnej nasze wyniki spadły z  54 proc. w 2007 r. do ok. 50 proc. w 2013 r.

2. W większości poniżej średniej

W sumie na 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament