Dopłaty bez wpływu na cienką kapitalizację
Wspólnicy mogą zostać zobowiązani do dofinansowania spółki w trakcie jej trwania. Nie mogą jednak domagać się później zwrotu przekazanych kwot. Dlatego takie wsparcie finansowe nie jest uwzględniane przy wyliczaniu wartości zadłużenia.
Nasza spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę od jedynego wspólnika. Wspólnik ten kilka miesięcy wcześniej wniósł do spółki dopłaty zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Czy wniesione dopłaty do spółki z o.o. należy traktować na użytek przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji jako składnik kapitału zakładowego czy też zobowiązanie wobec udziałowca (i tym samym uwzględnić w wartości zadłużenia)? A może wniesione dopłaty nie są ani jednym, ani drugim? – pyta czytelniczka.
Zagadnienie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostało uregulowane w art. 117 – 179 k.s.h. Zgodnie z tymi przepisami:
- Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Powinny one być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów (art. 177 k.s.h.).
- Wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników (art. 178 § 1 k.s.h.).
- Jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, to ma obowiązek zapłaty odsetek ustawowych. Spółka może również w takim wypadku żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki (art. 178 § 2 k.s.h.).
- Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta