Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wymuszonej zgody można się wycofać

26 maja 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Michalak-Oleszczuk

UMOWY | Strona porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę może uchylić się od jego skutków prawnych. Prawo to przysługuje, gdy oświadczenie woli złożono pod wpływem błędu, podstępu lub groźby.

Bezpośrednią konsekwencją powołania się na te okoliczności jest uznanie porozumienia o rozwiązaniu angażu za nieważne, a tym samym kontynuacja stosunku pracy. Prawo do uchylenia się od skutków prawnych porozumienia przysługuje tylko tej jego stronie, której oświadczenie woli było wadliwe.

Błędna ocena

Instytucję błędu reguluje art. 84 kodeksu cywilnego (w zw. z art. 300 k.p.). Przepis ten wprowadza warunki, od których zależy możliwość uchylenia się od skutków prawnych. Zgodnie z nim błąd powinien dotyczyć treści czynności prawnej. Jest to zarówno mylne wyobrażenie o treści złożonego oświadczenia woli (niezgodność między prawidłowo powziętą wolą a wadliwym jej oświadczeniem), jak i mylne wyobrażenie o okolicznościach faktycznych jemu towarzyszących. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01). Ponadto jeżeli oświadczenie woli było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9847

Wydanie: 9847

Spis treści
Zamów abonament