Kiedy opłaca się stosowanie indywidualnej stawki
OPTYMALIZACJA | Ustalając sposób i zasady amortyzacji, trzeba uwzględnić przewidywane zyski firmy. Jeżeli bowiem nie będą one odpowiednio wysokie, to może się okazać, że spółka nie rozliczy osiągniętej straty w pełnej wysokości.
Wysokość indywidualnej stawki można ustalić tylko raz na początku amortyzacji. Nie można już jej potem obniżyć. Nie zawsze wybranie najwyższej stawki z możliwych może okazać się korzystne. Dlatego należy rozważyć, jaka jej wysokość jest optymalna.
Używane albo ulepszone
Możliwość ustalenia indywidualnych stawek amortyzacjach przewiduje art. 16j ustawy o CIT (art. 22j ustawy o PIT). Na podstawie tych przepisów podatnicy mogą ustalać indywidualne stawki amortyzacyjne. Możliwość taka dotyczy używanych lub ulepszonych środków trwałych. W przypadku budynków i lokali uważa się je za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy. Zaś za ulepszone – jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
W jakim czasie
Dzięki zastosowaniu tej stawki używane lub ulepszone budynki handlowo-usługowe mogą być zamortyzowane już w ciągu trzech lat. Chodzi tu np. o centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, hale używane do targów, aukcji i wystaw, targowiska pod dachem, stacje paliw, stacje obsługi itp. Amortyzować w ciągu trzech lat można również inne używane budynki niemieszkalne sklasyfikowane w rodzaju 109 KŚT. Rodzaj ten obejmuje m.in.: hotele i podobne budynki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta