Walka pokoleń o etaty
Trybunał Konstytucyjny nie doszukał się uchybień w podniesieniu wieku emerytalnego. Na rynku pracy będzie więc coraz więcej starszych osób. Menedżerom przyjdzie rozsądzić, czy stawiają na młodość czy doświadczenie.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 maja br. (K 43/12) uznający podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego za zgodne z ustawą zasadniczą jest różnie komentowany. Zarówno zadowoleni, jak i niezadowoleni z takiego rozstrzygnięcia najpewniej będą trwali na swych stanowiskach. Z czasem jednak związane z tym emocje osłabną i zainteresowanym pozostanie zmagać się z nową rzeczywistością prawną i społeczną.
Tak ważną kwestię jak wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego zwykliśmy oceniać z perspektywy aktualnej sytuacji, w tym tej na rynku pracy. Nie chodzi przy tym o zagadnienia w istocie techniczno-prawne, jakim jest np. konieczność indywidualnego ustalania początku pracowniczej ochrony przedemerytalnej (art. 39 k.p.). To akurat da się sprawnie załatwić. Zasadnicze problemy, z którymi będziemy się zmagać, związane są osobami w wieku „nierynkowym". Stosuje się dla nich – na razie z mizernym skutkiem –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta