Zyski prosto z zagranicy
fundusze | Można inwestować w papiery dłużne światowych przedsiębiorstw. Zyski powinny być lepsze niż z lokat bankowych.
kinga Żelazek
W ostatnich miesiącach w grupie funduszy papierów dłużnych na popularności zyskują fundusze globalnych obligacji firm.
– W dalszym ciągu prym wiodą krajowe fundusze obligacji korporacyjnych. Od początku roku napłynęło do nich blisko 1,5 mld zł. Ale do funduszy obligacji globalnych trafiło już ponad 0,8 mld zł – mówi Michał Duniec, prezes Analiz Online.
Pieniądze płyną przede wszystkim do funduszy: ING Globalny Długu Korporacyjnego (w tym roku 460 mln zł), Skarbiec Lokacyjny (290 mln zł) oraz Pioneer Obligacji Strategicznych (110 mln zł).
Polskie papiery inaczej wyceniane
Według ekspertów tego typu fundusze – choć ceny ich jednostek mogą się znacznie wahać (chwilowa strata może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent) – w dłuższym terminie (trzy, cztery lata) są z reguły bezpieczniejsze niż fundusze obligacji polskich firm. W przypadku tych ostatnich ryzyko ujawnia się zbyt późno, bo dopiero w momencie ogłoszenia niewypłacalności emitenta, kiedy to wartość jego papierów jest urealniana (przeceniana np. o 30–50 proc.). Do tego czasu ceny jednostek funduszu z dnia na dzień rosną. I to nawet wówczas, gdy sytuacja w spółce znacznie się pogorszy.
Wynika to z tego, że polskie papiery korporacyjne najczęściej wyceniane są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta