Grunt nie jest skarbonką, to teren inwestycyjny
Debata | Każdy właściciel nieruchomości powinien uczestniczyć w kosztach budowanej przez gminę infrastruktury. Nawet gdy z niej nie korzysta.
michał cyrankiewicz
System planowania przestrzennego w Polsce wymaga gruntownej zmiany. Bez tego nie zapobiegniemy niekontrolowanemu rozlewaniu się miast czy zabudowie terenów ważnych ze względu na możliwość ich wykorzystania pod inwestycje istotne dla całego państwa. I chodzi tutaj nie tylko o inwestycje liniowe: drogi czy kolej.
Niekontrolowana zabudowa uniemożliwia, a z pewnością znacznie utrudnia, realizację takich inwestycji jak lokowanie nowych kopalni węgla brunatnego, surowca, który dla naszej energetyki może się jeszcze okazać najważniejszy.
Odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zmienić system planowania przestrzennego w Polsce, szukali uczestnicy zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej" debaty.
Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej: Zmiany są konieczne w dwóch etapach. Po pierwsze, podstawową kwestią jest likwidacja decyzji o warunkach zabudowy. Od tego nie ma odwrotu i to wreszcie trzeba po prostu zrobić. Kwestia druga, która byłaby możliwa do rozwiązania w zapowiadanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, to likwidacja art. 36 i 37 tej ustawy, czyli wynikającego wprost z ustawy rozliczania pomiędzy właścicielem nieruchomości a gminą. Jestem przeciwny wypłacaniu odszkodowań tylko dlatego, że został uchwalony plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta