Rozstanie szybciej, niż mówi kodeks
ZAPISY | Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ustalenia okresu wypowiedzenia krótszego niż ustawowy. Z tej klauzuli nie skorzysta jednak pracodawca. Taki zapis może dodatkowo spowodować, że firma z dnia na dzień straci kluczowego menedżera.
Ustalając treść umowy o pracę, strony próbują ułożyć tak jej zapisy, aby były dla nich korzystne. Poza wysokością wynagrodzenia negocjują też inne prawa i obowiązki. W praktyce często pojawia się kwestia modyfikacji postanowień kodeksu pracy w zakresie okresu wypowiadania zawartego stosunku pracy. Przed jego wydłużeniem bądź skróceniem na piśmie warto wiedzieć, kiedy taki zapis w ogóle jest skuteczny.
Ustawowy wymiar
Zasady rozwiązywania umów za wypowiedzeniem reguluje art. 32 i następne kodeksu pracy. W art. 36 znajdziemy wytyczne co do długości wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony. Zależy on od zakładowego stażu danej osoby (wymiary okresu wypowiedzenia – patrz tabelka).
Nie każdy pracownik chce jednak, aby stosować wobec niego długi, trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Niektórzy uznają to za balast. Choć wskazuje on na stabilność zatrudnienia, to jednocześnie stanowi przeszkodę w możliwości elastycznej zmiany pracy.
W praktyce powstał problem, czy strony stosunku pracy muszą trzymać się ściśle kodeksowych reguł czy – na mocy zgodnego oświadczenia – mogą ten okres dowolnie wydłużać bądź skracać.
Wydłużenie tak...
Początkowo w orzecznictwie przeważał pogląd, że przepisy o okresach wypowiedzenia mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta