Każdy płaci za siebie
Zobowiązanie wobec fiskusa wygasa wskutek zapłaty. Jednak wątpliwości może budzić kwestia tego, kto może to zrobić i jakie skutki powoduje uiszczenie należności przez inną osobę niż podatnik.
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których zobowiązanie podatkowe jest uiszczane przez inny podmiot niż sam podatnik. Dotyczy to np. uiszczania podatku przez członków rodziny podatnika czy jego kontrahentów. Istotne jest zatem, czy takie działanie prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.
Przepisy nie precyzują
Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty (art. 59 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej). Zobowiązaniem podatkowym jest natomiast wynikająca z obowiązku podatkowego powinność podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (art. 5 ordynacji podatkowej). Z samej definicji zobowiązania podatkowego wynika zatem, że zobowiązanie do zapłaty podatku ciąży na podatniku. W powołanych przepisach nie ma jednak mowy o tym, kto może zapłacić podatek.
Przelewem czy gotówką
Pewną wskazówkę w tej materii zawierają przepisy regulujące określenie terminu zrealizowania zapłaty. Termin ten określony jest odrębnie, w zależności od tego, czy zobowiązanie regulowane jest gotówkowo czy bezgotówkowo.
Przy zapłacie gotówką za termin zapłaty podatku uważa się dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta