Rozmowa ponad podziałami
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z pozoru odległe interesy przemysłu i ekologów można połączyć – pisze szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Jarosław zagórowski
Z artykułu Michała Olszewskiego „Kopalnie bez dna", który ukazał się w „Rzeczpospolitej", dowiadujemy się, że energetyka węglowa i przemysł wydobywczy objęte są szerokim wsparciem ze strony państwa. Rzekomo kieruje ono do tej branży gigantyczne i niekontrolowane przez nikogo strumienie pieniędzy. Publicysta z żalem stwierdza, że „na horyzoncie nie widać rodzimej Margaret Thatcher", a zamiast tego „cały kraj pracuje na górników". Jednocześnie Olszewski apeluje, by o kierunkach rozwoju sektora energii w Polsce dyskutować ponad podziałami, „niezależnie od poglądów na ekologię i unijną politykę klimatyczną".
Wypada się zgodzić z autorem, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga szerokiej debaty. Ale dyskusja ta nie może się opierać na powielaniu czarno-białych i nic niewnoszących do meritum schematów. Kreowanie prostych podziałów, w których sektor węglowy od lat odgrywa tę samą negatywną rolę, z pewnością nie pomaga w wyważeniu racji. Jako przedstawiciele polskiego górnictwa od lat konsekwentnie powtarzamy, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z pozoru odległe interesy przemysłu i ekologów można połączyć.
Stan zawieszenia
Przede wszystkim sięzgadzamy, że Polska potrzebuje długofalowej polityki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta