Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki umowy menedżerskiej w zakresie VAT zależą od jej treści

29 maja 2014 | Prawo i praktyka | Filip Biegun
Grzegorz Arczewski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Arczewski

Na to, czy czynności realizowane w ramach kontraktu menedżerskiego są działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, wpływa jego treść, w szczególności to, czy jego postanowienia są zbliżone do umowy o pracę.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 3 kwietnia 2014 r. (III SA/Gl 212/14).

Podatnik zobowiązał się do świadczenia na rzecz spółki akcyjnej usług w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. W związku z tym zarejestrował działalność gospodarczą, a także zarejestrował się dla celów VAT. W umowie ustalono, że część jego wynagrodzenia będzie zmienna i uzależniona od osiągnięcia celów spółki. Na tle takiego stanu faktycznego podatnik złożył wniosek o interpretację indywidualną, w celu potwierdzenia, że czynności realizowane przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, w jego sytuacji znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem za samodzielnie wykonywaną działalność nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9850

Wydanie: 9850

Spis treści
Zamów abonament