Kiedy zagraniczne biuro podróży odprowadzi w Polsce podatek
Szczególna procedura w podatku od towarów i usług przewidziana w dyrektywie 112 nie odnosi się do tych usług świadczonych w ramach zasadniczej usługi turystycznej, które są wykonywane przez biura podróży we własnym zakresie. Na sposób ich opodatkowania nie wpływa to, że są częścią świadczenia kompleksowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjne w wyroku z 17 kwietnia 2014 r. (I FSK 751/13).
Biuro podróży z siedzibą w Niemczech organizowało imprezy turystyczne, m.in. wyjazdy do Polski. W ramach kompleksowej usługi turystycznej zapewniało turystom we własnym zakresie usługę przewozu. We wniosku o interpretację biuro zapytało, czy ma obowiązek zarejestrowania się w Polsce jako podatnik VAT z tytułu świadczonych usług przewozu.
Zdaniem biura, całość oferowanego przez nie świadczenia objęta jest szczególną procedurą VAT (art. 306 i nast. dyrektywy 112). Oznacza to, że także pojedyncza usługa przewozu będąca częścią kompleksowej usługi turystycznej będzie podlegać opodatkowaniu w Niemczech jako państwie członkowskim, w którym biuro podróży ma siedzibę. Na biurze nie ciąży więc obowiązek rejestracji na potrzeby VAT w Polsce.
Organ podatkowy nie podzielił tego stanowiska. Uznał, że usługa przewozu wprawdzie jest usługą pomocniczą w stosunku do usługi turystycznej, jednak podlega odrębnym zasadom opodatkowania z uwagi na to, że mamy do czynienia z przewozem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta