Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karą za lekceważenie komornika jest nie tylko grzywna

07 października 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

Jeśli pracodawca nie wykonuje obowiązków związanych z zajęciem pensji pracownika, to musi się liczyć nie tylko z powieleniem kary grzywny, ale też z koniecznością zrekompensowania szkód, jakie poniósł wierzyciel.

W postępowaniu egzekucyjnym pracodawca czasem występuje jako dłużnik. Sam często jest wierzycielem egzekwującym sumy zasądzone na jego rzecz od podwładnych. Nie są to jednak jedyne sytuacje, gdy musi współpracować z komornikiem.

Komornik może bowiem wszcząć egzekucję  na rzecz wierzycieli osób zatrudnionych u pracodawcy. Gdy prowadzi ją z wynagrodzenia za pracę, na firmę spadają liczne obowiązki. Staje się ona bowiem tzw. dłużnikiem zajętej wierzytelności. Uchybienia nakazom nałożonym przez komornika skutkować mogą nie tylko nałożeniem grzywny przez ten organ, ale też odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec wierzyciela....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament